В рамките на 30+ интервюта, водещи специалисти от различни области обясняват всичко за автоимунните заболявания – от възможни причини, прояви, холистични взаимовръзки, до облекчаване на симптомите и стопиране хода на болестта.
🎙 Коя е проф. Захарина Савова?
Проф. Захарина Савова е директор на Медицински колеж “Йорданка Филаретова”, както и член на борда на директорите и супервайзор в Българския институт по неорайхианска аналитична психотерапия. Тя е клиничен психолог, психотерапевт и преподавател. Автор и съавтор е на учебници и учебни помагала, сред които „Медицинска психология“, „Актуални проблеми на стареенето и старостта“, „Превенция на стрес и професионално изчерпване“, „Психология на храненето“.
🔎 Повече информация за Проф. Савова можеш да намериш тук:
🎬 В това интервю на Форум автоимунни заболявания ще научиш:
➜ Коя е проф. Захарина Савова и как е достигнала до нещата, с които се занимава?
➜ Как се дефинира това клише на 21 век „стресът“? Какви видове стрес има? Как да различаваме моментен или епизодичен от хроничен стрес?
➜ Има ли положителен стрес?
➜ Защо понякога е трудно да се усетим, че сме под влияние на хроничен стрес?
➜ Кои са основните причинители на стрес?
➜ Как влияе стресът на имунната система? Как се свързва с автоимунните заболявания?
➜ Каква е психосоматиката на автоимунните заболявания? Имат ли общи черти на характера хората с автоимунни заболявания?
➜ Каква е причината автоимунните заболявания да засягат предимно жени?
➜ Какво може да направи човек, за да си помогне и да предотврати влошаването на болестта или пък настъпването на следващия пристъп?
➜ Какво можем да направим в посока превенция на стрес?
🎙 Кои са д-р Олга Антонова и д-р Виктория Спасова?
Д-р Олга Антонова е завършила Медицински Университет – София със специалност медицинска генетика. Тя е ръководител на научни проекти и главен асистент в Катедра по медицинска генетика и специализант „Хранене и диететика“ в МУ-София. Д-р Антонова e част от първия сертифициран екип по нутригеномика в България. Д-р Антонова провежда генетични консултации, обучения на пациенти и специалисти за популяризация на персонализирания подход при превенция на редки и социално-значими заболявания.
Д-р Виктория Спасова е завършила специалност „Медицина“ към Медицински университет – София. Основните ѝ академични и практически интереси са в областта на репродуктивната медицина, женското здраве и нутригенетиката. Д-р Спасова предлага консултации с хора, които имат нужда да разберат повече за възможностите и ползите от ДНК изследванията, както и с пациенти, които вече са направили генетичен тест и искат да извлекат максимална полза от получените резултати.
🔎 Повече информация за д-р Антонова можеш да намериш тук:
🔎 Повече информация за д-р Спасова можеш да намериш тук:
🎬 В това интервю на Форум автоимунни заболявания ще научиш:
➜ Кои са д-р Олга Антонова и д-р Виктория Спасова и как са избрали своя професионален път?
➜ Какви генетични изследвания са достъпни за обществото в момента и как могат да помогнат те на хората с автоимунни заболявания?
➜ Освен директната предиспозиция към конкретно автоимунно заболяване, има ли други генетични показатели, които повишават риска от отключване на такова?
➜ Кои биохимични процеси в организма влияят на подобряването или влошаването на автоимунно състояние?
➜ Какво е значението на хроничните възпалителни процеси?
➜ Какво е значението на способността ни да се освобождаваме ефективно от токсини?
➜ Какво е значението на адекватното метилиране?
➜ Какво е значението на оксидативния стрес?
➜ Разполагайки с информацията от нашия генетичен код, как можем да ограничим риска от отключване и/или влошаване на автоимунни заболявания?
➜ В какво практически може да се изрази превенцията на автоимунни заболявания?
➜ Нашите гени се предават на нашите деца. Какво можем да направим днес, за да предпазим децата си от отключване на автоимунни заболявания?
🎙 Коя е проф. Милена Георгиева?
Проф. Милена Георгиева е експерт по генетика, епигенетика и биология на стареенето в Института по молекулярна биология на БАН. Научните ѝ интереси са в сферите на молекулярна биология и генетика, епигенетика и съвременна биомедицина. Като лична мисия, проф. Георгиева е възприела да популяризира науката в България, както и да съдейства за обмяната на опит и знания между медицинските и научните специалисти в областта на генетиката и епигенетиката.
🔎 Повече за проф. Георгиева можеш да намериш тук:
Фейсбук профил
LinkedIn профил
Уебсайт
🎬 В това интервю на Форум автоимунни заболявания ще научиш:
➜ Коя е проф. Милена Георгиева и как е избрала своя професионален път?
➜ Кои фактори водят до отключване на автоимунни заболявания от гледна точка на молекулярната биология?
➜ Какво представлява епигенетиката и защо ДНК не е нашата съдба?
➜ Възможно ли е да ограничим риска от отключване и/или влошаване на автоимунни заболявания?
➜ Какво е нутригенетика и как тази сравнително нова наука може да помогне на диетолози, които се занимават с автоимунни заболявания?
➜ Какво друго в начина ни на живот освен храненето има значение за здравето ни?
➜ Каква е личната тайна за превенция и здраве на проф. Георгиева?
➜ В какво практически може да се изрази превенцията на автоимунни заболявания?
➜ Какви генетични изследвания са достъпни за обществото в момента и как могат да помогнат те на хората с автоимунни заболявания?
➜ Предава ли се епигенетиката на нашите деца така, както епигенетиката?
➜ Как влияе болестта на човек с автоимунни заболяване върху бъдещите му поколения
➜ Какво можем да направим днес, за да предпазим децата си от отключване на автоимунни заболявания?
Когато научих за своята диагноза множествена склероза, започнах да търся информация и възможности за лечение, предлагани от конвенционалната медицина и от различни алтернативни методи. Благодарение на натрупаните знания, срещите с подходящи специалисти и комбинация от няколко подхода успях бързо да постигна ремисия, както и да подобря цялостно здравето си и всеки аспект от живота си. За мен автоимунните заболявания са сложна загадка, на която няма еднозначен отговор. Организирам това събитие, защото искам експертните знания на различните методи на лечение и лечебни практики да дадат шанс на повече хора за по-здрав и по-щастлив живот.
Живот с ревматоиден артрит
Разговор с Емилия Стойкова
Болестта като послание на душата
Вдъхновение с Мадлен Алгафари
Автоимунни заболявания
Гореща линия с д-р Маргарита Китова
Автоимунните заболявания не са присъда.
Твоето здраве зависи от теб.
Ваня Никова е психотерапевт на свободна практика. Завършила е своето обучение към Български Неорайхиански Институт по Психотерапия и е член на Българско Неорайхианско Психотерапевтично Дружество, както и на Европейска Асоциация по Телесна Психотерапия. През годините е участвала в редица семинари в страната и в чужбина. Към момента е част от първия обучителен курс в България в методите на Бодинамик психотерапията.
Ваня провежда психотерапевтични консултации на живо в София и онлайн. Нейният опит и професионални интереси са в работата с управление на стреса, прегаряне, състояния с психосоматична компонента (напр. автоимунни състояния), предизвикателства във взаимоотношенията, овладяване на страхови, тревожни и депресивни състояния, търсене на смисъл и справяне с житейски кризи, работа с идентичността и ролята на жената. Тя е част от екипа психотерапевти, който провежда психотерапевтични консултации с пациенти и близки на пациенти с множествена склероза и други автоимунни заболявания по програмата за ментално здраве „Изборът“ на фондация „МС-Мога Сам“.
Проф. Захарина Савова е директор на Медицински колеж „Йорданка Филаретова“, както и член на борда на директорите и супервайзор в Българския институт по неорайхианска аналитична психотерапия. Тя е психолог, психотерапевт и преподавател. Автор и съавтор е на учебници и учебни помагала, сред които „Медицинска психология“, „Актуални проблеми на стареенето и старостта“, „Превенция на стрес и професионално изчерпване“, „Психология на храненето“. Има над 150 публикации в национални и международни специализирани издания в областта на общественото здраве, психологията и психотерапията, социалната медицина, здравния мениджмънт, геронтологията и др. Участва в редица национални и международни научни форуми, симпозиуми и конгреси.
Главен редактор е на сп. „Здраве и наука“, член е на редакционния съвет на сп. „Acta Medica Bulgarica“ и на сп. „Здравна политика и мениджмънт“. Член е на престижни национални и международни професионални организации и сдружения.
Д-р Олга Антонова е завършила Медицински Университет – София със специалност медицинска генетика. Тя е ръководител на научни проекти и главен асистент в Катедра по медицинска генетика и специализант „Хранене и диететика“ в МУ-София. Д-р Антонова е част от Управителния Съвет на Европейското дружество по човешка генетика (European Society of Human Genetics – ESHG).
Д-р Антонова има дългогодишен опит в сферата на нутригеномиката. В ролята си на медико-генетичен консултант в Re:Gena, тя става част от първия сертифициран екип по нутригеномика в България през 2020 година. Д-р Антонова провежда генетични консултации, обучения на пациенти и специалисти за популяризация на персонализирания подход при превенция на редки и социално-значими заболявания.
Лекар, специалист по медицинска генетика
Д-р Виктория Спасова е завършила специалност „Медицина“ към Медицински университет – София. Основните ѝ академични и практически интереси са в областта на репродуктивната медицина, женското здраве и нутригенетиката.
Д-р Спасова се занимава с провеждане на проучвания в сферата на генетиката, както и с разработване на различни проекти и ресурси. Тя е асистент към Катедрата по Медицинска генетика в МУ – София, където преподава на студенти медици, фармацевти и лаборанти.
Д-р Спасова предлага консултации на хора, които се борят със заболявания и състояния, зависими от генетични фактори или търсят начин за ефективна профилактика на такива състояния. Тя е част от екипа на Re:Gena, където провежда консултации, насочени както към хора, които имат нужда да разберат повече за възможностите и ползите от ДНК изследванията, така и към пациенти, които вече са направили генетичен тест и искат да извлекат максимална полза от получените резултати.
Проф. Милена Георгиева е експерт по генетика, епигенетика и биология на стареенето в Института по молекулярна биология на БАН. Научните ѝ интереси са в сферите на молекулярна биология и генетика, епигенетика и съвременна биомедицина. Тя е автор и съавтор на над 100 научни публикации в реферирани международни и национални списания. Ръководител и участник е в редица научно-изследователски проекти. Тя е научен консултант към международната Enago academy, която цели да подпомага учените от цял свят със съвети за академично развитие.
Проф. Георгиева има специализации по генетика и епигенетика в Института Кюри и в Университета в Страсбург, Франция. Специализирала е биология на стареенето в Международния научен център по био-инженерство в Триест, Италия. Тя е редовен гост-лектор на международни и национални научни срещи. Член е на Съюза на учените в България, на Европейската федерация на Биохимичните дружества и на Международния съюз по клинична епигенетика. Почетен член е на Консултативния борд към М3 Communications Group, Inc.
Като лична мисия, проф. Георгиева е възприела да популяризира науката в България, както и да съдейства за обмяната на опит и знания между медицинските и научните специалисти в областта на генетиката и епигенетиката. Лектор е на TED платформата.
Д-р Ан (Ангелина Иванова) е специалист по ендокринология и болести на обмяната на веществата. Завършила е медицина в МУ-Пловдив през 2013 година. Специализира в клиниката по Ендокринология и болести на обмяната към УМБАЛ „Свети Георги“. След 2018 година решава да обогати квалификациите си като почерпи знания от функционалната и интегративна медицина и диетологията. Завършва редица обучения и курсове, посветени на храненето и диететиката, както и на съвременните тенденции и проблеми в ендокринологията.
В работата си прилага индивидуален подход, защото е убедена, че ключът към по-добро здраве се крие в детайлите. Вместо да лекува пациентите си „по схема“, тя търси конкретната причина и се стреми да избирам най-ефикасния подход и комплексна терапия, съобразена с индивидуалните потребности и проблеми на всеки пациент. Уверена е, че само така могат да се постигнат цялостно решение и дълготрайни резултати.
В момента д-р Ан няма възможност за прием на нови пациенти, но групата ѝ във фейсбук Вдъхнови се за промяна е източник на множество полезна информация.
Д-р Христо Вълков е специалист по гастроентерология. През 2016 г. придобива с отличен успех специалност „медицина“ към Медицински университет – София. От 2017 г. работи в клиника по гастроентерология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“, като от 2019 г. е и асистент в катедра „Гастроентерология“ към Медицински университет – София.
Д-р Вълков е член на Управителния съвет на Асоциацията на младите гастроентеролози в България. Взема активно участие в редица научни проекти и програми. Има множество публикации като автор и съавтор. Активно участва с научни доклади в национални и международни форуми, свързани с гастроентерологията. Той е и сред екипа от лекари, които работят по изграждането на регистър на пациентите с улцерозен колит и болест на Крон в България.
Д-р Михаела Сергеева е специалист невролог с над 10 години опит. Завършва Медицински университет София. Като лекар в МБАЛНП „Св. Наум“ придобива специалност по Нервни болести, както и научно-образователна степен „доктор“ след защита на дисертационен труд.
Д-р Сергеева има научни интереси и опит в диагностиката, симптоматичното лечение и продължителното проследяване на пациенти с Множествена склероза, вестибуларни нарушения, двигателни нарушения (Паркинсонова болест). Тя е съавтор на немалко научни публикации в тези области. Посещавала е редица квалификационни курсове в областта на множествената склероза. Има редовни участия в национални и международни конгреси по неврология.
Д-р Сергеева приема пациенти в МЦ Поликлиника България, както и в частен неврологичен кабинет в гр. София.
Д-р Стоян Тодоров завършва медицина през 1990 г. и впоследствие придобива специалностите вътрешни болести, здравен мениджмънт и ревматология. Понастоящем е началник на ревматологично отделение към МБАЛ гр. Шумен, управител на АСИМП по ревматология гр.Шумен, както и ревматолог към МБАЛ Силистра.
В практиката си д-р Тодоров прилага най-съвременни методи за системно и локално лечение на ревматологични заболявания като пулсова терапия, биологични средства и локално лечение на стави. В допълнение, той използва комплементарни средства от фитотерапията. Не на последно място, д-р Тодоров обръща внимание на баланса на микроелементи в организма, както и на начина на живот на пациента.
Д-р Тодоров извършва прегледи в МБАЛ гр. Шумен, в МБАЛ гр. Силистра, както и в частния си кабинет в гр. Шумен.
Д-р Бисера Котевска-Трифунова е специалист дерматолог с над 10 години медицински опит. Има придобита научна и образователна степен „доктор“ след защита на дисертация на тема: Алергичен контактен дерматит в детска възраст – особености в етиопатогенезата, клиничната картина, диагностиката и профилактиката. Преминала е множество обучения и квалификации в областта на клиничната и естетичната дерматология, с награди от Европейската академия по дерматология и венерология. Професионалните й интереси са в областта на псориазиса, педиатрична дерматология, кожни алергии в детска възраст, раковите кожни заболявания и естетичната дерматология.
От 2019 г. е асистент по дерматология в Медицински факултет на СУ „Св. Климент Охридски“, където от 2023 г. е главен асистент. Автор на редица научни статии и публикации в България и чужбина и съавтор на книги. Член е на Българско дерматологично дружество, Европейска академия по дерматология и венерология, както и Международна дерматологична асоциация.
Д-р Котевска работи в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда София, както и в Клиника Евродерма София. Тя провежда консултации на живо, както и онлайн чрез приложението Healee.
Проф. д-р Дарина Найденова, д.м. е възпитаник на Медицински университет – Варна. Има придобита специалност по хранене и диететика. От 2003 г. съчетава клиничаната си практика с научна и преподавателска работа и обучава специализанти, студенти и стажант-лекари от МУ – Варна в областта на здравословното и лечебно хранене. Има публикувани две монографии, съавтор е в 1 книга и 6 учебника. Председател е на държавна изпитна комисия по придобиване на специалност „Хранене и диететика”.
В клиничната си практика прилага диетотерапия при различни заболявания и състояния, вкл. метаболитни нарушения (захарен диабет, инсулинова резистентност, хиперурикемия, остеопороза, затлъстяване), сърдечно-съдови заболявания, ендокринни и репродуктивни нарушения, дисимунни заболявания, нарушения в хранителното поведение и др. През 2020 г. преминава обучение по „Nutrigenomics: Genetic Testing for Personalized Nutrition” и става част от първият сертифициран екип по нутригеномика в България. Председател е на Национална Асоциация „Практическа диететика и интегративна медицина” (НАПДИМ). Организатор е на ежегодния симпозиум „Морски диетологични дни”, посветен всеки път на различни здравни проблеми, заболявания и състояния, изскващи специфична диетотерапията и интегративен подход.
Полезни връзки към допълнителни уебинари на проф. Найденова:
Проф. д-р Милен Богданов е преподавател във Факултета по химия и фармация към Софийски университет “Св. Климент Охридски”. Той работи в полето на Органичната и Физичната органична химия. Във фокуса на научните му изследвания е работата в областта на метаболитната теория за произход и корекция на състояния като исхемична болест на сърцето, метаболитен синдром, ревматоиден артрит и др., както и разработването и прилагането на методи за анализ на минерали, хормони и невротрансмитери в неконвенционални матрици като коса и нокти, с цел установяване връзката хроничен стрес-дефицити-проявление.
Проф. Богданов е носител на почетния знак на Химическия факултет и на наградата на Столична община за най-добър млад учен на Софийския университет за 2010 г. Той е активен комуникатор на науката – финалист в „Лаборатория за слава“ през 2011 г., където впечатлява с илюстрацията на химичните реакции с примери от човешките взаимоотношения при избора на партньор.
Доц. д-р Екатерина Иванова-Тодорова е завършила Медицински Университет – София. Нейният професионален път стартира в Лаборатория по молекулярна имунология към Институт по Биология и имунология на размножаването „Акад. К. Братанов“ в Българска Академия на Науките.
От 2009 до 2016 г. е лекар асистент в Кaтедра клинична лаборатория и клинична имунология, МУ София, Лабораторията по Клинична имунология към УМБАЛ „Св. Ив. Рилски”. През 2016 г. става главен асистент, а през 2019 г. доцент към Катедра Клинична имунология, МУ София.
Научните ѝ интереси са в области като автоимунитет, хранителен интолеранс и автоимунитет, туморна имунология. Тя има над 70 научни публикации в престижни списания, и е автор и съавтор на глави от книги в чуждестранни издания, както на български учебници и учебни материали в областта на клиничната имунология. Член е на Българска Асоциация по Клинична Имунология.
Д-р Радослав Тошков завършва обща медицина през 1997 година в Медицински университет в гр. София. Професионалното му развитие започва в клиники по вътрешни болести, кардиология и психиатрия, но паралелно с това той развива интересите си в холистичната медицина. През 1994 г. създава Хербамедика – марка за вискококачествени хранителни добавки. През 1998 година започва частна практика като холистичен лекар. През 2005 година създава Детокс Център – медицински център за иновативна и функционална медицина.
След десетки специализации и обучения в различни области на холистичната и в последствие функционална медицина, днес д-р Тошков е доказан специалист по функционална медицина с повече от 25 години опит в алтернативните методики на диагностика и терапия. Лекува пациентите си чрез разнообразни холистични методи на детоксикация и диагностицира с точност заболявания, които още не са се проявили в човешкото тяло.
Доц. Петя Димитрова е специалист в областта на имунологията. Завършва магистратура по молекулярна биология в Софийски университет „Климент Охридски“ и защитава докторска дисертация в областта на имунологията в Институт по микробиология, БАН, където понастоящем работи. Специализирала е в Центъра по молекулярна медицина към Университет Ерланген, Германия и във Факултета по Фармокология към Университет Ла Сапиенца, Рим, Италия.
Доц. Димитрова се интересува от механизмите за регулация на вродения имунитет. Привърженик е на идеята за осъзнато здраве и активно участие и ангажиране на пациента при лечението му. Ръководител е на PROJECT IMMUNOLOGYBG – научен проект, който търси нови подходи за терапия на инфекциозни, възпалителни и дегенеративни заболявания чрез регулация на функцията на неутрофилите и вродения имунитет.
Д-р Антоанета Заркова има 28 годишен стаж като лекар в областта на вътрешната медицина и хематологията. Има защитена специалност по вътрешни болести. Участвала е в множество клинични изпитвания на нови биологични лечебни средства. Има редица публикации и участия в международни конгреси.
От 2001 г. паралелно с това практикува в създадения от нея диагностичен, лечебен и образователен Аюрведичен център. Специализирала е в редица клиники в Индия и Европа. Учила се е при д-р Дейвид Фроли, Атрея Смит, д-р Сунил Джоши, проф. Радей Шиям Шарма и др.
От 2007 г. провежда курсове по аюрведа съвместно с Европейския институт за ведически изследвания, както и за широката публика. Получава посвещение в йога в традицията на Свами Шивананда и Крия йога. Председател е на Българско сдружение аюрведа, заместник-председател на Клуб приятели на Индия и член на управителния съвет на Българска федерация по йога. От 2016 г. е преподавател по аюрведа в СУ „Св. Климент Охридски“ и лектор в специалността по йога към Националната спортна академия.
Д-р Лисийски е завършил медицинския факултет на Висшия медицински институт в София. В последствие изучава акупунктура и други лечебни методи на Китайската медицина. Член на Българското дружество по традиционна китайска медицина и Български лекарски съюз.
Преди да се фокусира изцяло върху акупунктурата, той е работил в почти всички институции, които създават условията за профилактика на здравето и лечение на заболяванията. Това му дава възможност да наблюдава от първа ръка както силните, така и слабите страни на традиционното здравеопазване и да интегрира в лечебната си практика начини за преодоляване на недостатъците.
Д-р Лисийски вижда себе си като лекар, който безрезервно предоставя информация и помощ на всеки, който търси нещо повече от общи препоръки за хранене и движение. Както и на всеки, който има силата и желанието да поеме отговорността за себе си и своето здраве.
Д-р Даниела Карабелова е специалист по холистична медицина. Тя е завършила медицина в София през 2000 г. със специалност Обща медицина. Започва своята лекарска практика като семеен лекар. Впоследствие преминава двегодишно обучение по Клинична хомеопатия към Център за Обучение и Развитие на Хомеопатия, курс по цветотерапия, или терапия с цветни есенции на д-р Бах, както и няколко курса по системата Су Джок терапия и по традиционното рейки – I и II степен и Каруна рейки.
При лечението на пациентите си прилага цялостен подход, широко използва в практиката си пчелни продукти, билкови препарати и етерични масла. Д-р Карабелова приема пациенти в частния си кабинет в гр. София.
Д-р Димитър Пашкулев е завършил медицина в гр. Пловдив. Първоначално е практикувал в отделения по вътрешни и детски болести, а впоследствие става един от първите лекари, посветили се изцяло на природолечението. Той е специализирал в областите природна и екологична медицина, фитотерапия и ароматотерапия, хомеопатия, диетологията, терапия с капки на Бах и Шуслерови соли, интегрална психология, както и различни източни терапевтични методи.
Д-р Пашкулев е разработил десетки натурални препарати от билки и етерични масла (кремове, течни и твърди готови форми, чайове и др.). Някои от тези препарати са получили национално и международно признание на престижни изложения. Той е автор на над 30 книги по диетология, фитотерапия, комплексно природолечение, психология, както и автор, съавтор, медицински редактор и рецензент на книги и периодични печатни и електронни издания.
Д-р Пашкулев е част от екипа на Vita Rama – център за здравословен живот. Във Vita Rama той изготвя индивидуални програми, вкл. за хранене, изпълними в домашни условия. В цялостната си медицинска практика той се стреми да обединява ценното от различните конвенционални и природосъобразни подходи към по-доброто физическо и душевно здраве на пациентите.
Д-р Маргарита Китова–Джон е завършила Медицинския университет в София. По време на 15 годишния ѝ стаж като общо-практикуващ лекар във Великобритания, тя се убеждава, че много често срещани хронични състояния са сложни за разгадаване, поради което традиционните методи на третиране на симптомите не успяват да стигнат до същинските причини за появата на тези състояния. Така д-р Китова развива интерес към функционалната медицина и завършва специализация към Functional Medicine University във САЩ.
Тя има дългогодишен клиничен опит в областта на репродуктивното здраве и чревното здраве. Член е на British Medical Association, Medical Defence Union, и Royal College of General Practice. Запалена по това да търси истинските причини зад болестта и е приела за своя лична кауза да споделя знанията си и да дава възможност на пациентите си да се възстановят и да водят по-здравословен начин на живот.
Панко Станчев е хранителен специалист и фармацевтичен учен. Завършил е два от най-престижните университета в чужбина – University of Greenwich със специалност Фармацевтични науки и King’s College London със специалност Фармацевтична медицина и развитие на лекарствената дейност. Има няколко специализации в сферата на диетологията и науката за храненe.
Панко изготвя персонализирани хранителни и тренировъчни планове, базирайки се на на научно валидиран професионален подход. В своята работа той се води от огромното желание да помага на хората да постигнат по-лесно желаните резултати без да се лутат из морето от противоречива информация.
Мариана е пациентка с автоимунно заболяване, която бързо установява, че правилното хранене е важна част от пътя към трайна ремисия. Започва да се храни спазвайки принципите на Автоимунния Протокол, а след известно време преминава към Палео начин на хранене. Водена от любопитство и желание да експериментира, тя създава пространството Light side of the food или „светлата страна на храната“ – място за кулинарно вдъхновние и хранене по препоръките на Автоимунния Палео протокол и Палео храненето.
Впоследствие решава да задълбочи познанията си и днес е дипломиран хранителен терапевт, член на американската асоциация по хранителна терапия. Това ѝ помага да бъде по-полезна на хората, които подкрепя. В работата си тя дава насоки и мотивация за спазване на дългосрочен хранителен режим, с който човек да даде възможност на организма си да овладее автоимунното заболяване.
Георги е един от онези суперхора, които след тежък инцидент със сериозна опасност за живота претърпява огромна трансформация като експериментира с възможностите на тялото си. Тези експерименти включват най-различни неща – физически натоварвания, дълбоки пречиствания на тялото, начини на хранене, техники за успокояване на ума и справяне със стреса.
Постепенно започва да споделя опита си, да вдъхновява други хора и да им помага да се чувстват по-здрави и пълноценни. Създава личния си сайт с мисията да споделя ценна информация за различни области на развитие, както и подкаста „Другата реалност“, в който разговори с гости от всички сфери на живота вдъхновяват зрителите и слушателите и ги изпълват с вяра в собствените им възможности. Георги е автор на 8 книги за здравословен начин на живот и себеразвитие.
Галя Гинова не е лекар, а пациент, чиято история я довежда до търсенето на истинските причини за хормоналния дисбаланс в тялото ѝ, причиняващи съвкупност от проблеми – рядко срещан вторичен хипотиреоидизъм, инсулинова резистентност, наднормено тегло, естрогенова доминантност, тревожност и други.
Започва да се занимава задълбочено с физиология, биохимия, ендокринология. По пътя си изпробва купища диети без резултат, преди да достигне до метаболитната теория на д-р Реймънд Пийт. Достигайки до собствения си баланс, тя създава пространството Optimal Hormones с мисията да учи жените да чуват телата си и да вярват, че здравето и хормоналният баланс са реално постижими цели.
Георги е ревностен привърженик на сухия пост и природосъобразния начин на живот като цяло. Той няма медицинско образование, но пък това му помага да подхожда обективно и без предразсъдъци към разнообразната информация за здравословни практики, както и да експериментира върху себе си.
Георги е създател и администратор на фейсбук група „ПроСветление. ПриРодоЛечение чрез абсолютен и воден пост“ – група за споделяне на опит, знания и информация за прочистване и самолечение на организма чрез воден пост (въздържане от храна) или абсолютен (сух) пост (въздържане от храна и вода.
Доц. д-р Красимир Ранков е завършил Медицински университет – София и в последствие „Здравен мениджмънт“. Своята професионална кариера той започва в сектор Физиология към катедра „Физиология и биохимия“ на Национална спортна академия.
От 2010та година започва професионално да се специализира в областта на медицината на съня. В тази сфера защитава и своята докторска степен. Повече от 10 години той работи в областта на медицина на съня, като получава квалификацията си чрез множество специализации в страната и чужбина, включително към Факултет по Медицина на съня в Единбургски Университет и Кралска болница, Единбург.
Днес доц. Ранков е консултант по медицина на съня, автор на различни публикации в тази област и управител на самостоятелна медико-диагностична лаборатория „Медицина на Съня“ към Национална спортна академия.
Мила Банкова е междукултурен медиатор и антрополог по професия. Завършва своето образование в Италия, а в момента е докторантка към Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при Българска академия на науките на тема “Женско тяло и женско здраве”.
Мила е основател и администратор на фейсбук групата Нежно Биле – група за женско здраве, благосъстояние, изобилие и хармония. Мила предлага консултации за женско здраве, натурална гинекология и постигане на хормонален баланс, използвайки разнообразни холистични подходи и черпейки от мъдростта на природата.
Лекар и психотерапевт
Д-р Антон Даракчиев е лекар, специализирал и практикувал вътрешни болести в Германия, както и неорайхиански аналитичен психотерапевт. Има задълбочен интерес в диететиката, ендокринологията, алтернативните форми на лечение. От няколко години е част от преподавателския екип на Български институт по неорайхианска аналитична психотерапия, където преподава „Анатомия и физиология на човека“ и „Психо-невро-имунология“.
Той е член на Съюза на Интернистите в Германия, на Българското Неорайхианско Психотерапевтично Дружество, на Немското Дружество по Телесна Психотерапия. Член е и на издателския екип на Световното списание за психотелесна терапия IBPJ.
Д-р Даракчиев се интересува от човека и пречките, които го възпрепятстват да се развива и да бъде доволен, и щастлив. Убеден е, че пълноценният живот и успехът са заложени във всеки един от нас. Те искат да бъдат търсени, откривани и преживени. Приема клиенти в психотерапевтичния си кабинет в гр. София.
Проф. д-р Христо Бозов е завършил медицина със специалност Анестезиология и реанимация. Специализирал е морска медицина в САЩ и хипербарна медицина в Белгия. През 2000 г. защитава дисертация на тема “Приложения на хипербарната оксигенация при остри интоксикации с въглероден окис”, а понастоящем е управител на Комплексния онкологичен център в гр. Бургас и ректор на Бургаския университет “Проф. д-р Асен Златаров”.
Професионална кариера на проф. Бозов включва работата му като доктор на подводница във ВМС, както и като управител на бившата Военноморска болница във Варна, където през 1992 г. се инсталира барокамера. Именно там започва неговият клиничен и научен интерес към ефектите на хипербарната оксигенация при хора с различни заболявания. Проф. Бозов е единственият български лекар с 30-годишен опит в лечението с кислород под налягане.
Той е председател на Българското научно дружество по обществено здраве, както и председател на Българска асоциация по хипербарна оксигенация.
Димитър Парушев е рехабилитатор и боуен терапевт. Завършил е рехабилитация в медицинския колеж в София през 2004 г., работил е в България и чужбина, а през 2011 г. се дипломира като боуен терапевт – един от първите боуен специалисти в България. Оттогава има собствена практика като съосновател на „Боуен Център“, където извършва възстановителни и лечебни процедури на професионални спортисти от големите спортни клубове от цялата страна, както и на множество полулярни личности и редица доказани имена от българската медицинска общност.
През 2014 се дипломира с най-високата степен Мастър по Боуен техника към „Австралийска академия по Боуен терапия“. Същата година става съучредител на Българска асоциация по Боуен терапия.
Константин Ковачев е кинезитерапевт с над 20 годишен опит. От 2015-та задълбочава работата си в посока приложна кинезиология. Започва да експериментира, навлиза в дълбочина за причините за болките в тялото, посвещава се да ги изследва и установява определена повтаряемост. Така със съпругата си Ивалина Ковачева създават Актив Ситинг – техника, която ни помага сами да се справяме с болките в тялото.
В последствие Константин изучава ТЕС (техника за емоционална свобода) и енергийна психология и разбира, че значителна част от болките в тялото са вследствие на емоционални дисбаланси. Така се стига до създаването на първата цялостна програма за Физическа и Емоционална Трансформация базирана на приложна кинезиология в България.
Людмил Дренски е електроинженер и йога инструктор с близо 30 годишна практика. Започва да се занимава с йога през 1994 година, като негов първи учител е Венцислав Евтимов в НСА. С времето задълбочава практиката и познанията си и започва да споделя безграничната мъдрост на йога с другите. Той е щастлив, когато успява да запали интереса към йога в хората.
Самият Людмил е човек, който е преминал през множество здравословни предизвикателства, които успява да преодолее експериментирайки с различни практики и предоставяйки впоследствие това знание на своите ученици. За щастие съдбата го среща с въздушната йога, което за него се превръща във форма на самолечение и вдъхновение. Людмил е първият йога инструктор в България, който започва да води групови занимания по въздушна йога, а впоследствие да обучава и други инструктори по въздушна йога и така да разпространява тази практика в страната.
Калина Радичева e учител по йога и медитация с над 30 годишна практика. Личната си йога практика започва през 1992 г., а през 2010 г. завършва курс за йога учители в световната столица на йога – Ришикеш (Индия). Освен с йога тя се занимава с преводаческа дейност от и на руски и английски език.
От 2005 г. Калина изучава японския терапевтичен масаж юмейхо. Силните ѝ впечатления от лечебните свойства на този тип масажна техника го превръщат в нейна основна терапевтична практика. Днес тя е и преподавател пети дан.
Калина е съосновател на Фондация МС – Мога Сам. От основаването на фондацията през 2009 до днес тя е работила с десетки пациенти с множествена склероза, както и с пациенти с други автоимунни заболявания. Въпреки многото знания и опит, които има, тя не спира да се усъвършенства постоянно.
Кирил Радев създава Art of breathing с мисията да инициира масовото разпространение на дихателните практики в България. Той е дихателен коуч, учител и терапевт, природен лайфстайл дизайнер за проактивен уелнес и устойчива лична трансформация. Сертифициран е от водещи организации и над дузина обучения от международни лидери и школи в сферата на дихателните практики, стреса, психотерапията. В работата си се води от универсалност, провереност/доказаност, недогматичност, холистичност, интегриране на разнообразие от традиции и модерни школи.
Кирил води и телесни практики за подобряване на връзката с вътрешната и външната природа: студова терапия, сетивни преживявания, планински приключения, двигателна съзнателност, граундинг; има своя опити и ползва звукотерапията и психотерапията. Има множество медийни участия, бил е говорител на конференции и събития, създател е на youtube канала Art of breathing и е домакин на подкаст.
Допълнителни полезни връзки:
Биляна Савова е идеолог и визионер на програмата План да Бъда / Plan to Be, собственик и креативен директор на Plan2B Creative Studio, дългогодишен арт директор на списание EVA, както и основател на Фондация МС – Мога Сам. Носител е на наградите “Жена на годината, категория общество / 2016”, “Будител на 2018”, “Вдъхновител / 2018”.
През 2008-ма години е диагностицирана с дегенеративното заболяване множествена склероза. Това поставя началото на търсенето ѝ на ново разбиране за тялото и психиката, както и на изпробване на различни методи и терапии, които да ѝ помогнат и да включат нейните вътрешни лечебни сили. Вече над 5 години тя споделя опита си с хора, които също искат да тръгнат по този път на трансформация и лечение.